انواع لوله آبرسانی و فاضلاب

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | چهارشنبه 5 اسفند 1394 در ساعت 15 : 43 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

هنگامی که به فکر تغییرات در سیستم آبرسانی منزل خود هستید یا این که لوله کشی خانه احتیاج به تعمیر دارد باید از همان نوع استفاده شده و یا یک مدل سازگار استفاده کنید. برای این کار باید نوع لوله استفاده شده در منزل را بشناسید و بدانید که هر نوع چه مزایا و معایبی دارد. در متن زیر به تعدادی از لوله های که معمولا در شبکه آبرسانی و فاضلاب استفاده می شوند اشاره شده است.

 

لوله های فلزی

 

لوله مسی

این نوع از لوله از اوایل دهه 1960 تا کنون به کار گرفته می شود و بسیار قابل اعتماد و البته گران است. لوله مسی در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و گرما را تحمل می کند. همچنین مستعد نشت هم نیست، زیرا اتصالات آن لحیم می شوند. این لوله در سه سایز نازک متوسط و زخیم تولید می شود. بزرگترین نقطه ضعف لوله مسی قیمت آن است. به همین دلیل است که به تدریج با لوله پلاستیکی که از نظر قیمت به صرفه تر است جایگزین شده است.

 

لوله گالوانیزه استیل

این لوله های فلزی خاکستری رنگ زمانی که به لوله کشی آب فکر می کنیم بیش از هر نوع لوله دیگری به ذهن می آید. در دهه 1960 از آنها به صورت گسترده ای در لوله کشی خارج از خانه استفاده می شد. این لوله به مقدار کمی در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاوم است و به طور متوسط 40 سال عمر می کند.

 

لوله استنلس استیل

اکثر خانه ها اگر بررسی شوند این لوله در آنها دیده نمی شود، زیرا حتی از لوله مسی هم گران تر است. از لوله استنلس استیل بیشتر در محیط های دریایی استفاده می شود، جایی که در آن آب شور باعث ساییده شدن سایر لوله های فلزی می شود.

لوله چدن

در گذشته از این لوله برای تخلیه فاضلاب استفاده می شد. این لوله بسیار با دوام است اما به دلیل وزن سنگینی که دارد کار با آن دشوار است. اگر لوله چدن شما شکسته است بهترین جایگزین آن لوله پی وی سی است زیرا به خوبی به چدن وصل می شود.

 

لوله های پلاستیکی

 

لوله پلی بوتیلن

این لوله معمولا به صورت حلقه ای به فروش می رسد. این نوع لوله انعطاف پذیر از اواخر 1970 تا اواسط 1990 به صورت گسترده به عنوان جایگزین لوله مسی استفاده می شد. به هر حال لوله پلی بوتیلن ثابت کرده است که مستعد در نشت کردن است، به همین دلیل دیگر زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد.

 

لوله سی پی وی سی

رنگ زرد یا بژ این لوله نشان دهنده استفاده بیشتر از کلر در تولید آن است. این لوله که قابل اعتمادتر از پلی بوتیلن و نصب آن از مس ارزان تر و آسان تر است ، می تواند برای انتقال آب سرد و گرم مورد استفاده قرار گیرد.

 

لوله پی وی سی

این لوله که خاکستری یا سفید رنگ است اغلب برای انتقال آب تحت فشار بالا استفاده می شود. البته از این لوله برای انتقال آب داغ نمی توان استفاده کرد، زیرا اب داغ باعث پیچ و تاب دار شدن آن می شود. از لوله پی وی سی بیشتر برای اتصال آب شهری به یک منزل استفاده می شود. این لوله بسیار ارزان است و کار با آن هم راحت است.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :